Światowy Dzień Mokradeł

Jeziora, rzeki, strumienie – cały ekosystem wodny wraz z rybami, ptakami wodnymi i roślinnością, to organizm niepowtarzalny.

Tereny podmokłe, bagna i starorzecza utrzymują klimat w równowadze. Działają jak naturalny klimatyzator.

Przesłaniem tegorocznego dnia mokradeł jest ochrona zasobów wodnych, w tym każdego, nawet najmniejszego mokradła, oczka wodnego czy starorzecza jest ważna. Dobrze funkcjonujące bagna są ratunkiem przeciw kryzysowi wodnemu i klimatycznemu na świecie. Są wyspami bioróżnorodności biologicznej.

Unikalne na skalę światową siedliska ptaków wodnych można obserwować na Polesiu.

Jednym z największych ( 592,23 km²) i najpiękniejszych obszarów podmokłych, bagien i rzek, jest utworzony 9 września 1993roku Biebrzański Park Narodowy.

Królową Biebrzańskiego Parku Narodowego jest rzeka Biebrza. Nazwa rzeki pochodzi od słowa bóbr, czyli od stworzenia jak najbardziej wodnego. Długość Biebrzy to ok. 165 km, a powierzchnia dorzecza to 7051 km². Wyjątkowo urokliwy zakątek Polski, godny odwiedzenia. Możesz tam pojechać po ciszę, spokój i dobre powietrze.

W dobie zmian klimatycznych, opadania wód gruntowych, to bardzo ważne, by chronić takie miejsca. Wspierać lokalne inicjatywy, edukować miejscowych rolników, ja mają dbać o tereny na których uprawiają ziemię. Nie tak dawno miał miejsce tragiczny pożar biebrzańskich bagien, ogień zaprószył rolnik wypalający trawy na swoim polu. Zginęło wiele zwierząt. Od nas z zależy los tych resztek dzikiej natury, która w sposób szczególny wpływa na jakość naszego życia na całej Planecie.

Dla Polskiego Forum Klimatycznego – Irbis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *