Prezydent, smog i nauka, czyli „25 x Biomasa”

Właśnie rozpoczynamy kolejny sezon grzewczy, co w Polsce oznacza sezon smogowy. Na zaproszenie Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy w Pałacu Prezydenckim gościł przedstawiciel nauki dr hab. inż. Robert Kubica, prof. Politechniki Śląskiej. Czy taka zamiana aktywistów na naukowców ma oznaczać nową jakość w walce ze smogiem? Czy wreszcie działania będą efektywne?

Fundamenty naukowe
Rozmowę w pałacu prezydenckim prowadzi doradca prezydenta ds. środowiska, klimatu i zrównoważonego rozwoju pan Paweł Sałek. Czuje się tu profesjonalizm, po obu stronach. Na początek ustalono, że nie da się skutecznie walczyć ze smogiem bez zapewnienia jednocześnie 3 fundamentów. Są to: odpowiednie paliwo, nowoczesne urządzenia oraz dobre praktyki.

Inaczej niż aktywiści
Naukowa retoryka antysmogowa nieco zaskakuje. Nie ma wołania o kupowanie piecyków gazowych lecz przeciwnie – jest ostrzeżenie przed ich instalowaniem w sektorze komunalno-bytowym. Brzmi to zupełnie inaczej niż spotkania antysmogowe samorządowców Małopolski z alarmowymi aktywistami, gdzie dominowały progazowe wypowiedzi ekodoradców w stylu: „Melduję, że gazyfikacja w naszej gminie postępuje dobrze. Dziękujemy ludziom marszałka za tę szansę a alarmom za doprowadzenie do tego efektu”.

Europejski trend
Profesor Kubica przede wszystkim jednoznacznie stwierdza, że biomasa drzewna – drewno kawałkowane i pellet – to odnawialne źródła energii (OZE). To ona ma być przyszłością ogrzewania domków jednorodzinnych a nie kopalny gaz. Słowo biomasa, drewno czy pellet są przez naukowca wspomniane aż 25 razy podczas rozmowy. Okazuje się, że właśnie kominki i kotły na pellet powinny być promowane w programach dopłat oraz uchwałach antysmogowych. Teraz jest dylemat – czy przepisy te mają być po myśli aktywistów czy naukowców – bo jeśli tych drugich, to trzeba będzie zmieniać…

To, o co chciałbym poprosić, to promowanie źródeł ciepła użytecznego, które są oparte o odnawialną biomasę drzewną. Biorąc pod uwagę naszą dyskusję i te informacje, które tutaj przekazałem, jest to powszechny trend europejski.

Szerokie spojrzenie profesora Kubicy pokazuje, że da się jednocześnie dbać o czyste powietrze oraz klimat i to jest dobry kierunek. Nauka tak ma.

Prawidłowe spalanie przeciw smogowi
Profesor Robert Kubica jest w tym wywiadzie mistrzem pokazywania ciekawych ale efektywnych rozwiązań.

Niektóre organizacje pozarządowe próbują ulokować w uchwałach antysmogowych rozwiązania wymuszające stosowanie dobrych praktyk – promowanie tzw. czystego spalania.

Tak właśnie czyni Polskie Forum Klimatyczne promując edukację oraz „Uchwałę o prawidłowym spalaniu„. Znamienne jest to, że naukowiec wspomina o tym zanim jeszcze formalnie zostało gdziekolwiek w Polsce wdrożone, zauważa niejako potrzebę zastosowania takich rozwiązań w walce ze smogiem.
To świadczy o ekologicznym zacięciu profesora. Z kolei zainteresowanie prezydenta Dudy i jego specjalisty ds. ekologii pana Pawła Sałka tymi tematami, fakt zaproszenia prof. Roberta Kubicy do pałacu dobrze rokują na przyszłość. Poniżej wywiad w całości.

Artykuł przygotował Krzysztof Woźniak, wiceprezes PFK.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *