Buk wszechmogący

Część I, „Buczyna karpacka”.

Podnieś głowę wysoko do góry, to nie palmy. Smukły, szaropopielaty pień i wysoko zawieszona korona, tak wyglądają stare buki „Buczyny karpackiej”.

Drzewo, które najwydajniej przyczynia się do wzbogacania ściółki, zapobiega wyjaławianiu gleby – buk.

W żyznej glebie pod bukami można znaleźć takie okazy.
Borowik szlachetny

Buk, to prawdziwa fabryka tlenu, dorosłe drzewo produkuje go aż 7000 litrów dziennie, jest to wystarczająca ilość dla 50 ludzi. Każdy hektar lasu bukowego corocznie odfiltrowuje z powietrza około 50 ton pyłu.

Masz już dosyć dominacji żywopłotów z tuj, polecam żywopłot z buczyny. Może nie jest zimozielony ale nie wyjaławia gleby wokół siebie. Wręcz odwrotnie, opadłe liście bukowe wzbogacają glebę. Taki żywopłot stanowi siedlisko dla ptaków. No i najważniejsze, cechuje go to, co w przyrodzie najpiękniejsze – zmienność. A to podstawa każdego naturalistycznego ogrodu.

Wyobraź sobie taki kolorowy żywopłot.

A jak wygląda buk od środka? To mocne drzewo, z głębokim, sercowym systemem korzeniowym, ale czasem, pod wpływem sił natury i ciężarze potężnych konarów u starszych drzew, może dojść do jego rozdarcia.

Wtedy ukazuje się drewno o lekko różowym zabarwieniu i delikatnym, żywicznym, bardzo przyjemnym zapachu.

W Polsce wyróżniają się dwie grupy buków, buki „Buczyny karpackiej” i buki północno- zachodniej Polski, zwane „Buczyną pomorską”. Tak jedna, jak i druga grupa tworzy, wraz z florą i fauną danego regionu, niepowtarzalny ekosystem. Unikatowy organizm, wyjątkowo cenny dla człowieka. Wart docenienia i właściwej ochrony.

Zapraszam na cz. II „Buk wszechmogący – buczyna pomorska”.

Dla Polskiego Forum Klimatycznego, Irbis.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *