Stanowisko PFK w sprawie lokalnych uchwał antysmogowych w Małopolsce 2021

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego naciska na gminy do wprowadzania lokalnych uchwał „antysmogowych” wprowadzających dodatkowe zakazy dla używania paliw i biopaliw stałych. Sposób procedowania wygląda podejrzanie, czego przykładem są konsultacje społeczne prowadzone w czasie (nawet nie całych) wakacji. Swoje uwagi można zgłaszać do 14 lipca 2021.

Stanowisko Polskiego Forum Klimatycznego

Ocena uchwały jest NEGATYWNA
Szczegóły:
Podstawowym celem uchwały jest ochrona powietrza, ale też zdrowia i generalnie funkcjonowania mieszkańców. Ogrzewanie za pomocą odnawialnej biomasy (drewno kawałkowe i pellet) w urządzeniach spełniających normy Ekoprojektu nie ma istotnego wpływu na zanieczyszczenie powietrza. Właśnie Ekoprojekt (zbiór zasad i minimalnych wymagań dla urządzeń grzewczych) został przez Unię Europejską stworzony po to, żeby określić grupę urządzeń, które są w tym sensie „czyste” i nie powinny być ograniczane bez wyraźnej przyczyny. W uchwale zawartych jest kilka konkretnych zapisów ograniczających używanie urządzeń spełniających normy Ekoprojektu. Na przykład zapis o możliwości eksploatacji kotłów na pellet emitujących maksymalnie 20 mg/m3 pyłów, gdy Ekoprojekt mówi o 40 mg/m3. Jest to bardzo istotna ingerencja w europejskie ustalenia. Taki zapis oczywiście wpływa na ograniczenie dostępu mieszkańców do urządzeń tańszych – nadmiernie obciąża ich oraz gminny, publiczny budżet. Stawianie się ponad mądrość wieloletnich ustaleń europejskich poważnie obciążające kieszenie mieszkańców (działanie na ich niekorzyść) może być wyjaśnione tylko i wyłącznie niezbitymi dowodami naukowymi. Jednak na różnicę efektu ekologicznego (wpływu na jakość powietrza) w przypadku ograniczenia ekoprojektowej emisji (40 mg/m3) do 20 mg/m3 nie ma żadnych badań czy dowodów. Obie te emisje, z punktu widzenia jakości powietrza są tak niskie (gdy schodzimy do nich z obecnych 600-1000 mg/m3), że różnica ta, w tym (ekologicznym) sensie nic nie daje. Czyli takie bardzo istotne obciążenie funduszy mieszkańców nie przyczyni się w istotny sposób do osiągnięcia celu ochrony powietrza i byłoby wprowadzane BEZPODSTAWNIE. Podobny brak sensu ekologicznego ale za to mający niekorzystne ekonomiczne i społeczne skutki ma zapis obowiązkowo wprowadzający stosowanie termostatów pokojowych w przypadku miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń (kominków). Cały Rozdział 3 uchwały powinien być z niej usunięty.
Prawnicy współpracujący z PFK potwierdzają, że zapisy ograniczające używanie biomasy zawarte w tej uchwale łamią prawo europejskie oraz polskie. W przypadku nie usunięcia ich z uchwały Polskie Forum Klimatyczne będzie w miarę swoich możliwości starało się wyjaśnić sprawę na gruncie prawnym zarówno w polskich jaki europejskich instytucjach sądowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *